Top


📌 باید بیان کرد که این مسائل تنها در اسلام و یا تنها در ایران نیست، در آمریکا، چین، ژاپن و ... نیز هر کدام ابجد مخصوص خود را دارند و توسط محاسباتی که انجام می‌دهند هماهنگی یا ناهماهنگی اسامی خود را با انرژی طبیعت می‌سنجند و بر طبق آن اسم مشخص می‌کنند. به عنوان مثال لیندا گودمن ستاره‌شناس معروف در این رابطه می‌گوید: «مطالعه و کاربرد عملی علم اعداد با هیچ یک از اعتقادات مذهبی موجود در این جهان تضاد ندارد، این علم تنها یکی از جنبه‌های متعدد هماهنگی‌های جهان و نیز نوعی هم‌زمانی و تطابق با قوانین طبیعت به شمار می‌آید. مردم زمینی با اطاعت نکردن از این قوانین ساده و منطقی موجبات زجر و ناراحتی خود را فراهم می‌آورند، اگر می‌دانستند چگونه با خود هماهنگی ایجاد کنند، خوشبختی و سعادت، سلامت دائم و همه پیروزی‌ها در دسترس‌شان قرار می‌گرفت و مانند رویایی ناممکن و دست‌نیافتنی در فکر و روح آنها حاضر نمی‌شد. مردم طبیعت و سرنوشت را دور از عدالت و نیز ظالم و ستمگر می‌دانند با این حال باز هم راضی نیستند اندکی وقت صرف کنند و با کمی سعی و کوشش و زحمت بیاموزند که این نیروهای مقاومت‌ناپذیر به چه سمت و جهتی در حرکت‌اند.»

📌 جالب است که افرادی که به این علم اعتقادی ندارند نیز با تعویض اسم خود تغییرات زیادی را در زندگی خود مشاهده کرده‌اند، بعضی از افراد که بیماری صعب‌العلاج داشته‌اند با تغییر اسم در عرض چند روز بهبود یافته‌اند، بعضی از افراد که بچه‌دار نمی‌شدند نیز به همین نحو صاحب فرزند شده‌اند، افرادی که کارشان به طلاق کشیده بود با تعویض آن زندگی خود را بهبود بخشیده‌اند. در اینجا سوال پیش می‌آید که آیا تعویض اسم از دیدگاه اسلام مشروع است؟

📌 در پاسخ به این سوال چند قضیه را بیان می‌کنیم:

۱- سلمان فارسی نامش روزبه بود، وی با اسلام آوردنش به دستور پیامبر ص نامش را به سلمان تغییر داد در اینجا سوال پیش می‌آید مگر نام روزبه چه عیبی داشت؟ چرا نامش سلمان شد؟

۲- امام حسن عسکری ع هنگامی که همسرش را از روم به همسری گرفت نامش را به نرجس تغییر داد چرا؟ چرا به نام دیگری تغییر نداد؟

📌 از طرفی انتخاب اسم را پیامبر یکی از وظایف مهم پدر و مادر می‌داند چرا؟ تجربه نشان داده است حیوانات نیز اگر اسم داشته باشند دارای بازدهی بیشتری هستند چرا؟ و هزاران چرای دیگر، دانشمندان خارجی نیز ده‌ها جمله در زمینه اهمیت انرژی اسم بیان داشته‌اند که در این مقاله نمی‌گنجد.

📌 در اینجا باید نکته‌ای را تذکر دهم و آن این است که کسی نباید فکر کند که با انتخاب اسم با انرژی مثبت و هم‌جهت با انرژی جهانی مرتب خوش‌شانسی می‌آورد و دیگر نیازی به فعالیت نیست بلکه باید دانست اسم نیکو مانند یک ظرف بزرگ و خوب است ولی اگر در درون ظرف انسان چیزی نریزد آن ظرف به کارش نمی‌آید به این معنا که باید تمامی سعی و تلاش خود را با توکل به خدا انجام دهد و در کنار آن نام حسنه‌ای نیز به عنوان یکی از ابزارهای موفقیت خود داشته است.